Humanistisk behandlingspedagog

Humanistisk behandlingspedagog
2011-11-04 08:38
Hyacinten
1

Hej!
Vill väldigt gärna komma i kontakt med någon som läser till humanistisk behandlingspedagog på distans, 2 år. Jag är 40 år och är intresserad av utbildningen. Vill veta hur mycket studier det krävs, rent praktiskt, om man klarar av att jobba deltid vid sidan av eller inte. Sådant är ju olika från person till person men så man får ett hum..Såna funderingar! Blir jätteglad om någon hör av sig!!
Mvh Hyacinten




Intresserad av tråden: Humanistisk behandlingspedagog? Registrera din mailadress så får du information när någon lagt in ett nytt inlägg i tråden.


 
Månadens Yrke - MILJÖKONSULT!

MiljökonsultNamn: Kristian Sörensson, 31
Yrke: Miljökonsult
Har studerat: 
Markekologisk Design (YH) vid 
VBU Västerberg-
slagens Utbildnings-
centrum
 i Ludvika

Kristian berättar att han inte var den smartaste i klassen när det kom till kemi och matematik. Han hade sin järnvilja, ett genuint intresse för miljö och en hunger att alltid lära sig nya saker. 

– Det bästa med utbildningen är att den spänner över ett så stort område! Man får en förståelse för hela kedjan och kan kan ta vilken roll som helst efteråt. Frågor man jobbar med är ”kan vi bygga bostäder på den här jorden?”, ”hur farligt är det här för människor?” eller ”hur rör sig den här föroreningen i vattnet?”.

Läs mer om Kristian här >>

Blogg
Blogga om ditt liv som student!
Nu har du chansen att blogga och dela med dig av din vardag som student, vad du än pluggar och vart du än befinner dig - i Sverige eller utomlands!

Senast uppdaterade bloggarna

Nyhetsbrev
Prenumerera på distansutbildningar.se nyhetsbrev om studier! Läs mer Läs mer