Hej och välkommen till Aaltos Optimala hälsa & Skönhet
Aaltos Optimala hälsa & Skönhet, som ligger norr om Stockholm i Upplands Väsby ca 2 mil från Arlanda.
Aaltos Optimala hälsa & Skönhet är en Naturhälsomottagning, Skönhetssalong & Utbildningsbolag, medlemsskola i Skandinaviska förbundet för Komplementär Medicin, SFKM.
Skolan är grundad av Maria Aalto Påhlsson som är lärare samt studieansvarig för alla hälsoutbildningar samt själv godkänd som terapeut via Kroppsterapeuternas Yrkesförbund.
Aaltos Optimala Hälsa & Skönhet startade 2005 och har utbildat flertalet terapeuter runt hela världen. De elever som finns utomlands har då läst distansutbildningar inom kost.
Vi är en skola med salong och utbildar bara 8 elever i taget, på plats, för att alla ska få personlig vägledning i sin utbildning.
Distansutbildningar ca 100 personer åt gången, eftersom de läser i egen takt. Fler behöver kunskapen om hur vi kan må som bäst.. Skönhet kommer inifrån och vi lär dig hur!
För dig som inte bara bryr dig om hälsa startar vi nu även Skönhetsinriktade utbildningar.
Distansutbildning till "Diplomerad Hudvårdsterapeut" eller "Diplomerad & Certifiead Hudterapeut", med internationell inriktning, för dig som har ett intresse att läsa mycket på egen hand och slippa ta ledigt från jobb och familj, mer än nödvändigt.
Optimal Frisk & Skönhetsterapeut valfritt varannan helg eller 10 veckor, måndag till fredag.
Alla utbildningar är upplagda för dig som studerar hos oss. Att du ska få arbete efter avslutad utbildning.
Här presenteras en kortfattad lista på utbildningar vi har, även de som inte presenteras här på Studentum
För anmälningar ring 08 590 737 09.
Utbildningar:
ALLA MEDLEMMAR i SFKM 10 % rabatt PÅ ALLA UTBILDNINGAR tom. 31/12-2011
Hälsoutbildningar :
Distansutbildningar
Färg & Hälsokonsult, på distans pris 7.000:- inkl. moms
Grund/basmedicin, ca 20 p, på distans pris 9.500:- inkl. moms
Kostrådgivare, på distans pris 12.000:- inkl. moms RABATTERAT PRIS FRAM TILL 31/8. PRIS 8.000:-
Diplomerad Näringsterapeut pris 32.000:- inkl. moms
Del distans
Zonterapeut, på deldistans pris 25.000:- inkl. moms
Friskvårdsmassör på deldistans 7.200:- inkl. moms
Öronzonterapi/akupunktur, pris 10.000:- inkl. moms
Ansiktszonterapi, pris 15.500:- inkl. moms
Ny kurs insatt 6-10/12 + 13-17/12-2010 25% med Rabatt pris 11.625:-
Lärarledd utbildning
SPA-TERAPEUT pris 15.500:- inkl. moms
Estetiska utbildningar:
Distansutbildningar
Diplomerad Hudvårdsterapeut 700 timmar Pris 35.000:- inkl. moms

Diplomerad & Certifierad Hudterapeut 1600 timmar Pris 60.000:- inkl. moms
Lärarledda utbildningar
Optimal Frisk & Skönhetsterapeut, pris 40.000:- inkl. moms
Permanent Make up, 17.500:- inkl. moms
Diplomerad & Certifierad Hudterapeut & Makeup tatuerare Deldistans 1900 timmar Pris 75.000:- inkl. moms
Nedan ser du vilka utbildningar vi erbjuder.